Za černočernými jeskyněmi a nejjasnějšími vyhlídkami do Vang Vieng

with Žádné komentáře

Zhruba 150 km severně od Vientiane se nachází krasová oblast s centrem ve Vang Vieng – kdysi dávno vyhlášené drogové doupě, nyní „již čistá“ a dobrá základna pro dělání výletů do okolí. Někdo Vang Vieng dokonce považuje za takovou „Mekku“ baťůžkářů.

 

Spojení s hlavním městem zaštiťují minivany a autobusy. Minivany jsou lehce spolehlivější, většina jich jezdí po nové silnici a taky jsme viděli jeden porouchaný autobus po cestě. Cena za minivan z hlavního města činila 80 000 LAK, zpátky jsme kupodivu nesehnali levněji než za 100 000 LAK.

 

Ve Vang Vieng jsme strávili celkem čtyři dny a upřímně řečeno se nám odtud ani moc nechtělo. Opět jsme měli štěstí na ubytování. Našli jsme si bungalovy Magic Monkey Garden, vzdálené cca 1 km od centra, které zrovna týden předem otevřeli pro turisty. Západy slunce z naší verandy byly až kýčovité. Třímajíc pivo v ruce, nohy nahoře, azurové nebe, slunce zapadající za krasové kopečky nedaleko od nás, balony a rogala poletující a dělající siluety vůči žluté kouli dokreslovaly totální podvečerní pohodu.

 

Západy slunce v Magic Monkey Garden

Začátek jeskyně Tham Phu Kam


Celá oblast Vang Vieng je populární díky mnoha aktivitám jako je tubing, zip-line, canoeing, nebo caving. V průzračných modrých lagunách je rovněž možné se smočit a svlažit. My jsme si zde ale spíše oblíbili výšlapy na kopce a vyhlídky, odkud se naskýtaly opravdu někdy až neuvěřitelné výhledy. Směrem na západ od Vang Vieng jich je požehnaně. Třeba z vyhlídky Pha Ngeun se naskytl asi nejlíbivější pohled na okolní krajinu. Pha Hon Kham Cliff také nabízí slušný pohled a i trochu toho horolezení pro ty, kteří nemají strach z kamenitých srázů.

 

Dalším lákadlem je opravdu enormní počet krasových jeskyní. Nečekejte tu však osvětlené chodníčky s průvodcem. Naopak. Chytrý telefon a v lepším případě čelovka je zde opravdu nutností. Některé jeskyně můžete prozkoumávat hodiny a při troše toho štěstí se v nich neztratit! Jako se nám to podařilo v jeskyni Tham Phu Kam, která se nachází hned u vyhlášené Modré laguny (Blue Lagoon). Jeskyni dominuje samota a černočerná tma, pakliže budete sledovat šipku jako správní turisté, ztratíte se velice rychle, jako my (šipky vedou pouze do jeskyně, z jeskyně již nikoliv😊). Laguna je naopak okupována hejny asijských turistů, kteří se předhání v tom, kdo do laguny skočí lepšího placáka.

 

Lagunka poblíž Elephant Cave

Vyhlídka z výšlapu na Pha Ngeun


Po jednom dni objevování krásné přírody na západě jsme zamířili druhý den na sever od Vang Vieng k vesničce Nadao. Zde se nachází opět mnoho jeskyní, říček, lagun a aktivit. Nejznámější jeskyně je bezesporu Elephant Cave. Je přístupná pro všechny, a skoro by se dalo říct, že to ani není jeskyně, jako spíše malý skalní výklenek, v jehož pravé části je malý útvar připomínající něco jako slona. Zajímavější je pak Water Cave, kde si vezmete velkou duši od traktoru a proplouváte na ní pod jeskyní. Za zmínku ještě stojí Snail Cave a Loub Cave. Nám se asi nejvíce líbilo u bezejmenné langunky severozápadně od Elephant Cave.

 

Po dvou dnech na motorce jsme přesedlali na pěší turistiku a vydali se do nedaleké Lusi Cave, která je zhruba 3 km západně od dřevěného mostku (na kterém netřeba platit vstupné/mýtné) ve Vang Vieng. Po cestě jsme si ještě dali malou vyhlídku Pha Poak, na kterou jsme v podstatě každodenně koukali z našeho ubytka. Lusi Cave byla vlastně takovým vyvrcholením našeho Vang Viengského putování. Líbila se nám ze všech jeskyní nejvíc. Nejen protože jsme se k ní prošli krásnou přírodou, ale taky proto, že tu nikdo nebyl a byla malebná a nedalo se v ní moc ztratit. 😊

 

Uvnitř Lusi Cave

Vyhlídka Pha Hon Kham


Všechny přírodní útvary, laguny a vyhlídky jsou zpoplatněny, v průměru mezi 10 000 a 20 000 LAK, což se dá ustát. Samotné městečko Vang Vieng nic moc nenabízí, je to spíše shluk hotelů, hostelů a restaurací (my si oblíbili laoský salát s bagetkou v restauraci Chaleun). Nachází se ale v krásném prostředí u řeky Nam Song. Když k tomu všemu připočteme dobré a levné laoské pivo a obecnou pohodu se západy slunce, tak jednomu by se odsud vůbec nechtělo…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.