Za šnorchlováním na ostrovy Perhentian

with 2 komentáře

Když se dosyta nabažíte malajské pevniny, je na čase se přesunout na ostrovní část. Ostrovy ležící na západě jako Langkawi, Penang, či Pangkor, jsme jakžtakž prozkoumali a tak jsme zamířili pro změnu na východní pobřeží, kde se nachází ostrovy Perhentian, které jsou určitě jednou z oblíbených turistických destinací v Malajsii. Odhadujeme tak i podle počtu turistů v mimo sezoně. Jedná se o dva malinké ostrůvky na východ od pevniny nedaleko městečka Kuala Besut, menší ostrůvek Kecil a větší Besar, na kterém jsme strávili tři dny a většinu času jsme zde šnorchlovali a zalévali si levné instantní nudle horkou vodou.

 

Parrotfish hrající barvami

Co na mě tak okouníte?


Na ostrovy Perhentian vede zdlouhavá cesta. My se sem dostávali z národního parku Taman Negara, minibusem přes Jerantut, Gua Musang, až do Kuala Besut, kde je nutné naskočit na loďku, která pluje cca 30 až 45 minut. Při větších vlnách se připravte spíše na let než na plavbu, slabší povahy zase mohou v jistých chvílích krmit rybičky dobře stráveným obědem. Co vás ale rozhodně zvedne ze židle, je fakt, že v Kuala Besut musíte zaplatit vstupné na ostrovy. Sice je to zanedbatelných 30 MYR, což jsme samozřejmě nikde na webu neučetli, ale ani náš ubytovatel na ostrovech se o tom neuráčil zmínit, notabene průvodce Lonely Planet, který uvádí poplatek 5 MYR, je dosti mimo.

 

Transfer z Kuala Besut je opravdu fičák

Anče a Jarda – prostě podvodníci 😀


Na druhou stranu, z hlediska šnorchlování to rozhodně stálo za to. Ono taky upřímně řečeno, co jiného krom šnorchlingu, potápění, či jiných vodních radovánek, se dá na těchto prťavých ostrůvcích dělat. Zde je výčet tvorů, které jsme viděli, nebo si alespoň myslíme, že jim byli podobní: box fish (vypadá opravdu jak špičatá krabice), maroon clownfish (prostě Nemo), reef shark (živí se jen malými rybkami, na člověka si netroufnou), napoleonfish (gigantické ryby, které mají na hlavě takovou čepičku, skoro jako Napoleon), cornet fish (klasické podlouhlé ryby, vypadají jak hadice s očičkama), bandit sea snake (tento haďák vypadá jedovatě už od pohledu, ale není to žádný agresor, dokud ho nevyprovokujete, nekousne vás), green turtle (obří karety se rády pasou poblíž pláží), titan triggerfish (středně velké ryby okousávající vše, na co přijdou – kromě lidí samozřejmě), parrotfish (barvami hrající rybka), butterfly fish (skoro jako motýl), muréna (schovávala se pod šutrem a při vykouknutí vypadala opravdu děsivě), medúza (co dodat k tomuto žahavému prevítovi).

 

Gigantická napoleonfish

Ač to tak nevypadá, je to opravdu žralok, co okolo nás krouží


Obecně nám přišlo, že na ostrovech jsou ceny o dost vyšší, protože se místní snaží vytěžit z velkého přílivu turistů co nejvíc. Drahý alkohol se dá sehnat jen na jednom či dvou místech, čili člověku nezbývá nic jiného, než zalévat nudle na pokoji a sebe prolévat vodou. Cena za tříhodinový šnorchlovací výlet je 40 MYR, což je slušná cena. Výlet zahrnuje čtyři šnorchlovací místa okolo Besaru, na dvou místech jsou barevné korály a rybky, na jednom si můžete zaplavat s želvami a na posledním se budete tetelit hrůzou, protože okolo vás budou kroužit žraloci, což rozhodně stojí za to! Výlet na ostrůvek Rawa (50 MYR) nás tolik neuchvátil, sice jsme viděli gigantické napoleon fish a murénu, ale jinak jsme se pouze většinu času přetlačovali ve vodě s ostatními a místy bezohlednými šnorchlisty.

 

Butterflyfish

Christmas tree worm (rournatec ozdobný alias vánoční stromeček)


Celkově jsme si Perhentiany ale moc užili, protože nám zdejší pobyt velmi zpříjemňovali naši parťáci Anče s Jardou! 😉 Škoda že nám nevystačily síly a nestihli jsme se podívat do nitra ostrova, který je posetý pralesem. Jinak jsou ale Perhentiany sympatickým místem se solidním šnorchlováním, určitě jedním z nejlepších v Malajsii.

 

Tomu říkám pořádné hejno ryb
Podvodní relax

2 Responses

 1. Jarda & Anče
  | Odpovědět

  Druhý cestovatelský počin s Jíťou a Honzou. Pomineme-li velké množství „kufříčkářů“ na ostrovech, byla to paráda. Podvodní svět kolem ostrovů je opravdu úchvatný. Želvy nás (myšleno mě a Aničku 🙂 ) překvapily svojí mohutností, žraloci plachostí a Nemové odvahou (jak při přiblížení útočí na kameru). Ještě byste mohli zveřejnit nějakou fotku „teletubbies šnorchlu“, aby se pobavilo víc lidí 🙂

  • red
   | Odpovědět

   Souhla, za nás určo nejlepší šnorchling v Malajsii:) Bohužel, Teletubbies nafocené nemáme…ale až se vrátíme, naběhneme do všech Decathlonů a vykoupíme všechny „easybreath“ masky…samozřejmě z důvodu, aby si to nikdo už pak nemohl koupit a dělat pak ostudu:D

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.