Treky v Cameron Highlands

with Žádné komentáře

Po příjezdu do Cameron Highlands jsme byli lehce zděšeni zejména množtvím turistů, masivností nové zástavby a poměrně vysokými cenami služeb i jídla. Proto jsme se rozhodli jít proti proudu, trochu ušetřit a začali jsme trekovat po okolí. Celkově jsme absolvovali tři treky. Mimo jiné, to že je zde draho, jsme usoudili díky jednoduchému indikátoru, a to že cena piva je zde dvakrát vyšší než kupříkladu na Langkawi, nebo půjčení motorky na jeden den je mnohdy i třikrát dražší než na ostrově.

 

První trek se nesl v poklidném duchu. Byli jsme lehce zmoženi tím chladným a čerstvým vzduchem místní vysočiny a tak jsme zvolili krátký trail 4, který vedl z centra Tanah Rata k Parit Fall a dále k Foresty Department. První seznámení se s turistickou trasou bylo lehce zavádějící. Trvalo nám asi dvacet minut, než jsme konečně našli výchozí bod cesty. A to nejsme žádní moulové! Jak jsme později zjistili, značení cest je opravdu matoucí v lepším případě, v horším případě vůbec neexistuje. Po cestě zpátky – šli jsme oklikou přes džungly – jsme narazili na jednoho z místních obyvatelů, na štíra (černého škorpiona). Naštěstí rychlostí neoplýval, tak jsme ho stačili vyfotit a pokračovali jsme dále. Odpoledne jsme ještě navštívili nedaleké Robinson Falls.

 

poblíž Tanah Rata
Na treku poblíž Tanah Rata

Škorpion - trail 4
Obávaný obyvatel džungle


Další trek již představoval větší výzvu, rozhodli jsme se pro trail 1, vedoucí přes Gunung Brinchang, druhou nejvyšší horu Cameron Highlands. Chtěli jsme levně popojet místním autobusem z Tanah Rata do Brinchangu, odkud trail vychází, po příchodu na zastávku jsme ale zjistili, že autobus sice jede, ale v úplné jiné časy než jsme si mysleli. Naštěstí jsme nebyli jediní, podobný problém měl i jeden mladý párek cestovatelů, který se rovněž potřeboval dostat do Brinchangu. A světe div se, i oni chtěli jít na trail 1. Místní domorodci nám ale poradili, že nemá smysl čekat na autobus a než jsme se nadáli, už jsme všichni čtyři seděli v taxíku, který nás odvážel do Brinchangu. Kupodivu cenově nás to vyšlo stejně, jako kdybychom jeli hromadnou dopravou. Rada pro cestující páry, počkejte na zastávce na jiný pár, třeba pojede vaším směrem a vy tak ušetříte za taxi. 🙂

 

Naši noví neznámí se nakonec vyjevili jako párek francouzů, nemluvících dobře anglicky, nicméně i přesto jsme započali výšlap v dobré náladě a v jejich doprovodu. Asi po čtvrt hodině jisté chůze podle GPS a po pěkné zpevněné asfaltce jsme narazili na první zátaras, prostě plot vedoucí přes cestu a znemožňující jakýkoliv další postup. Bezva, měli jsme dvě možnosti, vrátit se anebo pokračovat dál oklikou přes džungly. Jako správní turisté jsme se nenechali odradit a s pomocí GPS jsme se vydali hledat cestu. Po asi hodině úmorného hledání možnosti napojení se na stezku to francouzský pár vzdal a tak se naše cesty rozešly. Oni se vrátili do Brinchangu, my to ale nevzdali a nakonec jsme si cestičku našli. Trik totiž spočíval v tom, zatnout zuby, ignorovat výstražné cedule, překonat jeden ostnatý a jeden žiletkový drát a ejhle, byli jsme na správné cestě. To vše pramenilo z toho, že na trase stezky se postavila oplocená vodovodní stanice, ale nikoho už nezajímalo, že turistická cesta je tímto pádem neprůchozí. 😀

 

Gunung Brinchang - trail 1
Bahno před vrcholem Gunung Brinchang

Gunung Brinchang - trail 1
Lezecké vyvrcholení treku číslo 1


Samotný výšlap džunglí na horu Brinchang byl klasicky zničující, nahoře se nám naskytl spektakulární výhled na různé typy mraků a mlhy (stejné stěští jsme měli při výšlapu na Machinchang Peak na Langkawi). Ještě než jsme přišli k turistické atrakci Mossy Forest na vrcholu Brinchangu, museli jsme mimo jiné přelézt jednu bránu, která znemožňovala vstup na trek z druhé strany. Prostě pohoda. Na turisty oblíbený Mossy Forest jsme se vykašlali, protože džungle jsme už měli plné kecky. Při cestě dolů po silnici se nám ale naskytly pěkné výhledy na čajové plantáže a koho jiného jsme nepotkali než onen francouzský pár, který se nechal dovézt taxíkem do nedaléké Boh Tea Factory. Bylo to opravdu srandovní opětovné setkání. Zbytek cesty jsme bohužel museli absolvovat po hlavní silnici, poněvadž jediné taxi, které jsme sehnali, bylo až opět v Brinchangu (doprava v sobotu v podvečer zde opravdu kolabuje). A kupodivu nám nikdo nezastavil na svezení. Tak jsme se nalokali čerstvých výfukových plynů, stavili se na místních sobotních trzích a objevili obrovskou prodejnu kaktusů (podivná atrakce uprostřed horské vysočiny). Celkově jsme byli utlapaní, nachodili jsme přes dvacet kilometrů a překonali necelých tisíc metrů převýšení.

 

Boh Tea Plantation
Boh Tea Plantation

Boh Tea Plantation
Utopeni v čaji


Poslední trek jsme spojili s návštěvou čajové plantáže, jinými slovy s degustací místního čaje v restauraci u plantáže Bharat. Tento příjemný dopolední čajový dýchanek jsme si užili s černým čajem s kardamonem. Nutno dodat, že to byla překvapivě lahodná volba a dáme si ho tam znova, jestli budeme mít příležitost. Poté jsme pokračovali po trailu 6 vedoucího přes vesničku místních domorodců zvaných Orang Asli až na horu Gunung Jasar. Přestože to měl být trek s nádhernými výhledy a panoramaty, viděli jsme opět kulový, mraky všude, zmokli jsme až na kost. Jedinou útěchou nám byl přístřešek, ve kterém se schovával polsko-španělský mladý pár, se kterým jsme si krátili chvíli, než přestala totální průtrž mračen. Další poznatek, který máme z místních treků, je, když zaprší, veškeré cesty, které byly předtím označovány za jednoduché schůdné, tak se rázem stanou mokré, blátivé a v dosti případech i neschůdné (vzdálenost 900 m , převýšení 200 m, a šli jsme to asi 2 hodiny!). Alespoň se nám podařilo po cestě zahlédnout místní masožravky (Pitcher Plant). Zbytek cesty jsme došli po trailu 10 zpět do Tanah Rata mokří, šťastní a s vědomím, že příští den se plácneme přes kapsu a půjčíme si motorku, se kterou objedeme celé Cameron Highlands…

 

Orang Asli Village - trail 6
Orang Asli Village

Pitcher Plant - trail 6
Pitcher PlantTipy:

  • Bez GPS a aplikace maps.me na trek nechoďte!!!
  • Doporučujeme přibalit náhradní baterii do mobilu nebo powerbanku, GPS i maps.me žerou hodně energie!
  • S sebou do batohu přibalit pevné nervy a trpělivost, pakliže nebute moct najít výchozí bod cesty, nebo se po cestě ztratíme díky jejímu neoznačení.
  • Na autobus se nedá spolehnout.
  • Pakliže zaprší, některé stezky se změní v blátivé kluziště.
  • Pokud nevidíte před sebou cestu, neznamená to, že po ní nejdete! 🙂
  • Občas přijdou k užitku rukavice, jelikož  terén je zde opravdu náročný, musíte se přidržovat stromů, kořenů a v horším případě i provazů.

 

Cameron Highlands
Treky v Cameron Highlands

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.