Tomohon – běsnící sopky a pečení netopýři

with Žádné komentáře

I na Sulawesi jsou místa, kde je příjemné chladné podnebí. Po dusném Manadu a horkých plážích na východě je Tomohonská vysočina příjemnou změnou. Nachází se jižně od Manada, asi hodinu jízdy v hustém provozu a v nadmořské výšce cca 600 m n. m. Kromě osvěžujícího klimatu jsou zdejším lákadlem četné sopky, jezera, vodopády a také samotné město Tomohon.

 

Pohled na Tomohon v údolí a Mt. Lokon

Kráter hory Mahawu


Tomohon je rušné a sympatické městečko sevřené okolními sopečnými kopci a táhnoucí se sáhodlouze podél hlavní silnice. Možná až vylíčíme jisté detaily ohledně města, tak vám tolik sympatické nepřijde, ale to necháváme na vás. Nám se tu rozhodně líbilo. S městem jsme se seznámili dostatečně blízko, protože to bylo jediné místo, kde jsme sehnali motorky, okusili jsme veřejnou dopravu vyjíždějící z nádraží Terminal Beriman a zároveň jsme zde strávili pět deštivých dní (přestože je suchá sezóna) zalezlí jako dvě pandičky v našem stromodomě (Rumah Ttorre) s výhledem na sopku Mount Lokon.

 

Exponát páva na Flower festivalu
Rozhledna budhistického chrámu

Vodopád Tumimperas


V prvé řadě jsme zde navštívili Flower festival, který se zde každoročně koná a my zrovna vychytali jeho datum. Vozy nazdobené květinami hrály všemi barvami, tvary a někdy i kýčem, ale jako zpestření dobré. Dále jsme navštívili místní budhistický chrám Wihara Buddhayana. Za nízké vstupné (10 000 IDR na osobu) dostanete pestrobarevnou podívanou na tucet modlitebních míst včetně možného výšlapu na zdejší terasovitou rozhlednu, ze které je nádherný výhled do okolí. Tomohon je ale určitě populární i díky svému velkému trhu Pasar Tomohon, který lze označit za dosti extrémní. Seženete tu spoustu věcí, od čerstvého ovoce a zeleniny až po pečeného netopýra, krysu, hada, nebo psa. Lidé Minahasa žijící v této oblasti jsou vášnivými konzumenty těchto pochutin, především při slavnostních a speciálních událostech. Pro nás pes spíš znamená domácího mazlíčka a ne pochutinu. Jiný kraj, jiný mrav.

 

Vyskládaní osmažení netopýři jako delikatesa

Kupte si haďáka


Nedaleko Tomohonu se nachází dvě jezera, která stojí za zmínku. Jezero Linow je menší a když se k němu budete blížit, tak to rozhodně poznáte podle silného zápachu. V okolí jezera je totiž hodně sirných pramenů, jejichž energii místní využívají. Nesmyslné vstupné k největším gejzírům jsme odmítli zaplatit a ani jsme nemuseli, jelikož jsme se seznámili s jedněmi místňáky, kteří nás k jednomu skrytému pramenu vzali zadarmo, u kterého jsme se mohli i ospršit. Jinak koupání v jezeře bychom vám vřele nedoporučovali, pakliže nechcete zemřít v ukrutných bolestech. Jezero i prý údajně mění barvy podle úhlu dopadu slunečních paprsků. To jsme samozřejmě nezaregistrovali, protože jsme měli jak jinak než pod mrakem, ale místy bylo jezero dosti nazelenalé. 😀

 

Jezero Tondano je podstatně větší. Můžete se po něm nechat povozit loďkou. Podle síly větru jsou na něm i solidní vlny. Jezero samo o sobě není ničím zvláštní, jeho vnitřní bohatství je ale úctyhodné. Rozhodně stojí zato se zastavit v jedné z místních restaurací (třeba Pemandangan Danau Tondano) a ochutnat škálu místních sladkovodních ryb, nejlépe grilovaných. Asi kilometr severně od jezera je také památník Benteng Moraya – memoáry tesané do několika betonových sloupů, jedna betonová rozhledna a několik místních, kteří vás za peníze vyfotí se sovou, toť celý památník. Symboliku tohoto památníku si pouze domýšlíme, veškeré poznatky jsou totiž v indonéštině, ale památka na sjednocení místních kmenů vůči útlaku by si zasloužila podle nás více.

 

Jezero Tondano

Malebná políčka poblíž Tomohonu


Krajině Tomohonské vysočiny kraluje Mount Lokon. Tato dvojsopka je stále aktivní a sem tam prostě bouchne. Tato občasná katastrofa má na druhou stranu i svou výhodu, poněvadž zdejší půda je pak výrazně úrodná. Přestože nám počasí nepřálo na velký výšlap na sopku, podívali jsme se aspoň ke kráteru hory Mahawu. Kráter jsme si obešli a pokochali se výhledem na všechny světové strany. Vstupné sem je dobrovolné. A ideální je sem dorazit ráno, než se Mahawu začne plnit davy turistů. Za zmínku ještě stojí vodopád Tumimperas, který je vysoký a koukatelný, ale bohužel není moc koupatelný. Kousek od Tomohonu je též japonská jeskyně Gua Japeng, tam jsme ale nestihli zavítat.

 

Příjemné klima, pěkná krajina, milí lidé, město Tomohon – to jsou přednosti zdejší vysočiny. Přestože nám zde většinu času propršelo, nezanevřeli jsme na zdejší oblast. A je vidět, že sympatičnosti zdejšího prostředí si všímají i někteří lidé z Manada, že tato zelená oáza je z ruchu velkoměsta, co by kamenem dohodil.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.