Severní Sulawesi za jeden týden

with Žádné komentáře

Tento článek je určitým shrnutím našich poznatků, protože jsme sever Sulawesi zcestovali dokonce dvakrát. Jedná se de facto o tipy na destinace a způsob, jak během krátkého času vidět, co nejvíce to jde. Zároveň je to takové doplnění předešlých článků o severu Sulawesi. Putování od solidního šnorchlování, přes běsnící sopky a prapodivné tvorečky, až po pěkné pláže.

 

1) Národní park Bunaken
Hned po příletu do Manada je ideální se přesunout na jeden z pěti ostrůvků v rámci národního parku Bunaken, protože Manado samo o sobě nemá člověku co nabídnout (kromě nákupních příležitostí, řady kostelů, nebo obří sochy Krista). Nejpřívětivější je asi přesun na ostrov Bunaken nebo Siladen. Zašnorchlování si anebo potápění zde rozhodně stojí za to.

 

Tak trochu podvodníci

Západ slunce na nejsevernějším cípu Sulawesi


2) Tomohon
Vnitrozemí jižně od Manada nabízí příjemné chladnější počasí. A Tomohon jako město nabízí pár zajímavostí. První z nich je místní trh, který je nejen obrovský, ale také rozmanitý. Najdete tu čerstvé ovoce, tak pečeného netopýra a krysu v tom lepším případě. Tomohon je také výchozí bod pro zdolání hory Lokon. Ideální je krátká tůrka ke kráteru této aktivní sopky vedoucí od kamenolomu. V Tomohonu je pak ještě barvami hrající budhistický chrám Wihara Buddhayana. A každoročně v srpnu se v Tomohonu koná květinový festival.

 

Extrémní trh – ovoce kam oko dohlédne

Kráter sopky Lokon


3) Okolí Tomohonu
V dojezdové vzdálenosti od Tomohonu se nachází dvě jezera. Malé jezero Linow, alias zelené jezero, lehce zapáchající sírou a velké jezero Tondano. Obě stojí za jedno shlédnutí a ochutnání místních specialit. V okolí je i několik vodopádů, například vodopád Tumimperas (bohužel to není na koupačku). A ke kráteru neaktivní sopky Mahawu se dostanete lehce, je to asi sto metrů po schodech od parkoviště. Pak můžete celý kráter oběhnout za půl hodinky a pokochat se výhledy do krajiny. Po cestě zpátky z Mahawu můžete vyskočit z auta a v jedné zatáčce se podívat do palírny místního palmového vína chaptikus. V okolí Tomohonu se též nachází místa, kde se vyrábí ručně keramika, nebo kde se staví tradiční dřevěné domky, které se pak zákazníkům dopravují vcelku.

 

Zelenkavé jezero Linow

Ruční výroba keramiky


4) Národní park Tangkoko
Další zastávku představuje národní park Tangkoko, který je známý výskytem maličkatých a vzácných nártounů, stejně tak zoborožců, medvědů kuskusů a jiných neméně zajímavých tvorečků. Mimo jiné, po cestě z Manada do Batu Putih nebo Bitungu nejspíš narazíte na prapodivné domečkovité náhrobky Waruga, jejichž původ a význam je dosti nejasný. Kromě průvodcovaných výletů do útrob národního parku je východní pobřeží v okolí Batu Putih lemováno sympatickými plážemi (někdy černopísečné, jindy bohaté na korály). Skrytá pláž Canada (15 minut jízdy od Batu Putih) také stojí za zmíňku.

 

Medvěd kuskus

Nártoun vykulený


5) Severní pobřeží Sulawesi
V nejzašším cípu severních Sulawesi, v okolí města Likupang by se dalo říct, se nachází několik zajímavých destinací. Celá tato oblast působí lehce odřízle od zbytku Sulawesi, o bílého turistu zde nezakopnete, je zde jen pár luxusnějších rezortů. Pláž Pulisan je jedním z lákadel, nebo téměř opuštěný malý ostrůvek Lehaga a o fous větší ostrůvek Gangga, na které se dostanete loďkou z mysu Tarabitan. Pláže solidní, šnorchling rovněž.

 

Najdi rybu na pláži Pulisan

Barevné korály na ostrůvku Lehaga


Shrnutí
Severní Sulawesi je na indonéské poměry rozvinutou částí (méně odpadků, vesměs upravené domy, apod.). Navzdory tomu místní turistická infrastruktura není natolik rozvinutá, respektive severní Sulawesi prozatím neví, co turisté potřebují a vyžadují. Prostě Bali ani Lombok nečekejte. O suvenýr shop jsme tu nazakopli ani jednou. Pobřežní oblasti však nabízí spoustu hezkých pláží, výborné koupání, dobrodružné šnorchlování, nebo ostrůvky na objevování. Ve vnitrozemí zase vládne příjemné počasí, sopky, jezera, vodopády, či všemožní tvorečkové. K tomu všemu připočítejte milé a ve většině křesťanské obyvatele, rovná se docela slušná exotika na rovníku.

 

Poznámky
– Doprava: zapůjčení si motorky dosti složité (dá se sehnat do 100 000 IDR na den), zato půjčení auta s řidičem jednoduché (kolem 500 000 IDR na den)
– Jídlo: pečený netopýř codot goreng, vepřový špíz ragey, kukuřičná kaše tinutuan, vodní špenát kangkung, sladkovodní ryba mujair, džus z lahvovníku soursop

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.