Podvodní ráj na ostrově Bunaken

with Žádné komentáře

Národní park Bunaken je vyhlášenou destinací severních Sulawesi, poněvadž oplývá bohatým podmořským životem. Jedná se o několik ostrůvků ležících severně od Manada, kam se lidé z celého světa jezdí potápět anebo šnorchlovat. My jsme zavítali na ostrov Bunaken, kde jsme strávili tři dny a především jsme objevovali krásy zdejší podvodní fauny a flóry.

 

Západ slunce nad Bunakenem

Hledá se Nemo alias maroon clownfish


Na ostrov Bunaken jsme se dostali lodičkou z manadského přístavu během cca 45 minut, takže jsme ani nestačili pocítit tíhu mořských vln. Po dosti deštivém pobytu ve vnitrozemí u města Tomohon nás zde uvítalo příjemně slunné a teplé počasí, což jsme dosti ocenili. Každý den jsme pak vzali loďku a celé dopoledne jsme trávili šnorchlováním v blízkosti ostrova. Cena za loď a objíždění šnorchlovacích míst byla cca 35 EUR na den. Celé pobřeží okolo ostrova je de facto pokryto korálovým útesem, který vede posléze do velké hloubky, takže míst na potápění nebo šnorchlování je zde opravdu dostatek.

 

Barevné korály a rybky

Yellow cornetfish


Že místní podmořský svět hraje životem a barvami jsme poznali ihned. Viděli jsme nespočet druhů rybiček, různobarevné korály a dokonce jsme si zaplavali s několika želvami. Naše rybí menu (samozřejmě pouze ke kochání a ne k jídlu) čítalo například royal angelfish, maroon clownfish, blue-girdled angelfish, pacific double-saddle butterflyfish, moorish idol, starry pufferfish, titan triggerfish, redtoothed triggerfish, chocolate chip sea star, blue starfish, green sea turtle (kareta obrovská) a spousty dalších pro nás neznámých ale krásných tvorečků.

 

Kareta obrovská mířící na hladinu se nadechnout

Hejna ryb všude


Pláže a klasické válení se na Bunakenu ale moc nečekejte, cca kolem třetí hodiny odpoledne zde vrcholí odliv, takže na mnoha místech kolem ostrova vystanou korály z vody. Samotný ostrov je protnutý pouze jednou hlavní vydlážeděnou silnicí a cesta z jednoho konce na druhý by vám zabrala cca dvě hodiny. Kromě vodních aktivit zde ale žádnou jinou atrakci nečekejte (na ostrově je však jeden strom, ve kterém bydlí rodinka nártounů, takže si čas můžete krátit jejich hledáním). Restaurace naleznete pouze v rámci rezortů, takže jste v podstatě závislí na kulinářských dovednostech vašeho ubytování. Klid na Bunakenu občasně narušují nájezdy jednodenních výletníků, kteří se zde nají a smočí a za zvuku hlasitého disca zase odplují zpět do Manada.

 

Prdí taky ryby?

Korálů kvanta, ryb jako much


Pakliže máte rádi vodní svět, Bunaken vás bude určitě bavit. Obrovská hejna ryb, ve kterých můžete plavat, potulující se želváci, které můžete pozorovat, prostě moře hrající všemi barvami. A jestli vás Bunaken bavit nebude, můžete jednoduše přeplout na nedaleké ostrůvky Siladen anebo Manadotua. Zároveň doufáme, že zdejší podmořská biodiverzita zůstane rozmanitou i nadále. Přestože jsme občas viděli, jak místní při odlivu chodí po korálech a loví místní zvířenu, což samozřejmě zachování biodiverzity nenapomáhá.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.