Phnom Penh v kostce

with Žádné komentáře

Hlavní město Kambodži Phnom Penh nás bohatě pohostilo na dva dny. Jeden den jsme věnovali objevování národního muzea (National Museum of Cambodia) a královského paláce, potažmo centru Phnom Penhu. Druhý den jsme vyrazili po stopách Pol Potova režimu a temného období khmerského povstání.

 

Národní muzeum je snad největším muzeem v Kambodži. Čítá mnoho tisíc exemplářů, zejména kamenných, bronzových a keramických artefaktů, pocházejících z období prehistorie až po dobu největší slávy khmerské říše. Soch, kamenných stél i drobných artefaktů je v muzeu nesčetné množství. Co by mu ale na druhou stranu více prospělo, by bylo určité oživení v podobě větší interakce s návštěvníkem. U asi desáté stejné stély se vám pomalu začínají pomalu zavírat oči. Shodli jsme se, že výstava to byla slušná, ale vstupné 5 dolarů namísto 10 by bylo sympatičtější.

 

Trocha zeleně ve velkoměstě rozhodně neuškodí

Areál národního muzea


200 metrů severně od národního muzea je údajně nejvýznamnější chrám v Phnom Penhu Wat Ounalom, který je zároveň velkým centrem buddhismu. Tak jsme se tam skočili juknout, ale jelikož toto významné duchovní centrum procházelo v té době nejspíš rekonstrukcí, tak na nás moc velký dojem neudělalo. Stejně tak na nás neudělal dojem velký pařák venku. 😊 Krčíce se ve stínech jsme si to namířili do královského paláce (pozor, mezi 11:00 a 14:00 je palác nepřístupný), kde jsme si prohlédli královské zahrady, pozlacený trůní sál a komplex Silver Pagoda. Zde je asi největším lákadlem Wat Preah Keo, kde se uchovávají některé klenoty a hlavně malý smaragdový Buddha. Některé prostory jsou bohužel/samozřejmě nepřístupné, aby běžní smrtelníci nerušili krále Norodoma při vládnutí. Ten dokonce ovládá plynně češtinu. Moudří už vědí proč. 😉 Královský palác za těch 10,25 dolaru zřejmě stál.

 

Jedna z budov královského paláce

Wat Preah Keo (Silver Pagoda)


Od královského paláce směrem na jih se do takového obráceného „L“ táhne zelené prostranství, na němž najdete několik významných monumentů, jako je Cambodia-Vietnam Friendship Monument, Statue of King Father Norodom Sihanouk, nebo Independence Monument. Tímto bychom měli mít centrum Phnom Penhu hotové. Večerní Phnom Penh pak samozřejmě nabízí plejádu restaurací a barů na pojedení, popití i vyžití. My jsme si slušně vystačili s oblastí okolo ulice Long Gnet St. (258), protože je zde spousta ubytování, restaurací (my si třeba oblíbili Same Same) a je to kousek ode všech zajímavostí.

 

Od Phnom Penhu jako od města jsme toho tolik neočekávali a naše předpoklady se také naplnily. Na jeden den to úplně vystačí a máte projité téměř všechny pamětihodnosti v centru města. Další den nás ovšem čekaly zcela odlišné (a spíše smutné) zážitky. O tom ale až příště…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.