Ostrov Cat Ba – vstupní brána do zátoky Ha Long

with Žádné komentáře

Ještě před tím, než jsme si koupili v Hanoji motorku, kroužili jsme po širším okolí hlavního města veřejnou dopravou. Náš první výlet směřoval do vyhlášené zátoky Ha Long, konkrétně na ostrůvek Cat Ba. Zde na nás čekaly skalnaté vápencové ostrůvky vykukující z moře, které rovněž spadají pod UNESCO. Tak jsme zvědaví, jak toto přírodní dědictví obstojí třeba v konkurenci s jihem Thajska jako je oblast Krabi…

 

Z Hanoje na Cat Bu se dá dostat jednoduše, operuje zde spousta dopravců a cestovních agentur. My zvolili Cat Ba Express a nemůžeme si je vynachválit. Jelo se pár hodin busem do přístavu Cat Hai, poté několik minut lodí a konečně hodinku opět busem, než jsme dorazili do hlavního městečka na jihovýchodním cípu ostrova.

 

Pohled na Cat Ba Town a jeho záliv trochu hyzdí nekotrolovaná výstavba v podobě vysokých budov hotelů

Zátoka Ha Long – skalnaté ostrůvky vyčuhující z moře


Co nás na ostrově Cat Ba čekalo? V prvé řadě pěkná únorová zima. Noční teploty se pohybovaly okolo pěti stupňů, takže jsme v podstatě byli rádi, že jsme si zarezervovali pokoj s vytápějící klimatizací. To, že jsme sem dorazili v zimě a v mimo-sezoně rovněž dokládaly poloprázdné ulice hlavního městečka a poloprázdné restaurace s poloprázdným menu. To ovšem mělo něco do sebe. A tak jsme si osamoceni vyšplhali na Canon Fort nad městečkem, kde jsme zhlédli zbytky místního opevnění a lehce pohlédli do dáli na zamlžené kopečky, ostrůvky a záliv nedaleko.

 

Ztraceni v Cat Ba National Park…

Ztraceni v Cat Ba National Park…


Jeden jediný den jsme měli kliku, že vyšlo sluníčko a výrazně se oteplilo. A naštěstí to bylo v den, kdy jsme vyrazili na jednodenní výlet. Prvních pět hodin jsme strávili příjemnou procházkou po Cat Ba National Park, zbylých pár hodin na lodičce jsme proplouvali mezi vápencovými skalisky zpátky do hlavního městečka. Cesta po národním parku ubíhala rychle, náš průvodce nám nechal volnou ruku i nohu a nechal nás jít napřed (možná jsme ho ani nepotřebovali, protože nám nic moc o zdejší přírodě neřekl). Po cestě jsme se zálibou pozorovali často se měnící vegetaci.

 

Mighty jungle

Tak si na tu jeskyňku pěkně posvítíme 🙂


Po nástupu na menší loďku jsme se zase kochali nesčetnými ostrůvky, které ční z vody jako nějaké skalnaté monumenty. Bohužel naše plavba vedla přes vyhlášený Monkey Island, kde se v ten moment, co jsme na něj připluli, pohybovali snad všichni turisti z širokého okolí, čili jsme si zdejší panoramatickou vyhlídku moc neužili. Po cestě z Monkey Islandu do přístavu se proplouvá vesnicí na vodě a je opravdu vtipné pozorovat vodní domečky, vedle kterých je třeba zakotvena místo auta majestátní téměř plachetnice. Vypadalo to stylově.

 

Zátoka u přístavu na východě ostrova

Plovoucí vesnička


Tento výlet byl celkově asi to nejlepší, co jsme mohli na Cat Ba zažít. Viděli jsme na souši místní vegetaci a zároveň se pokochali vápencovými ostrůvky na moři, přestože jsme na území chráněné rezervace Ha Long přímo nebyli, respektive jsme pluli po jejím okraji. V opačném případě bychom nejspíš museli trochu zainvestovat, abychom se do rezervace podívali. Cat Ba je tak předstupněm, lépe řečeno takovou malou ochutnávkou ze zdejšího tzv. divu světa (v zátoce se prý nachází úctyhodných šestnáct set ostrovů a ostrůvků). V tomto ohledu Halong Bay je naprostý fenomén a menšího bráchu z Krabi jisto jistě drtí. Ale jinak podobná a pěkná podívaná je to. 😉

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.