Objevování národních parků na Borneu

with Žádné komentáře

Už nás pomalu začínaly svrbět nohy a tak jsme opět vyrazili trekovat do přírody. Dělali jsme jednodenní výlety do národních parků, protože v okolí Kuchingu jich je hned několik.

 

Kubah NP
Tento maličký park se nachází na západ od Kuchingu. Je zde šest různých turistických tras. Vstupné sice stojí 20 MYR na osobu, nicméně zato dostanete ručně malovanou mapu a volnost chodit si, kam se vám zachce. A bez nutnosti mít průvodce. A to se tak často nestává. Všechny trasy jsou velmi dobře značené, po čemž zejména zhýčkanému českému turistovi srdce zaplesá. Po cestě jsme potkali relativně málo lidí a bandu roztomilých netopýrů.

 

Netopýří banda

Značení cest na výbornou


Bako NP
Park je situován na severním výběžku cca 30 km od Kuchingu. Vstupné stojí 20 MYR, plus je třeba zaplatit dopravu lodí do NP za 40 MYR/os. (včetně zpáteční cesty). Jelikož jsme sem dorazili až na jedenáctou, byli jsme lehce ve stresu, protože poslední loď měla z NP odplouvat v 15:00. Takže jsme spíše prolétli než prošli nejpopulárnější trek a pak hurá zpátky. Samotný trek a krajina byly vyjímečné a super. Ale jinak všude spousta lidí, a na zpáteční loď jsme stejně museli čekat frontu tři čtvrtě hodiny. Tudíž park super, ale organizace kolem „děs běs“. 

 

Vyhlídka na treku č. 6

Roztodivné skalní útvary


Santubong NP
Tento park se rozprostírá na malém poloostrově, rovněž severním směrem a v podobné vzdálenosti jako Bako NP. Zdejší vrchol Gunung Santubong nás lákal, abychom ho zlezli. My jsme ale nedali na jeho vábení, protože stejně až bychom vylezli nahoru, tak bychom viděli starou belu kvůli každodenním mrakům (na to máme opravdu kliku). Radši jsme zapadli do přilehlé Sarawak Cultural Village na místní hudební fesťák. Nicméně, horu Santubong a pláž Damai si necháváme na příští návštěvu.

 

Dále je tu národní park Wetlands, ale nevýhodou je, že se rozprostírá u pobřeží, tudíž dostat se na něj můžete opět jen lodí a navíc pouze s organizovaným zájezdem. Toho fanoušky nejsme, tak jsme ho vynechali a zase něco málo ušetřili. 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.