Na skok do Taman Negara

with 2 komentáře

Taman Negara v malajském překladu znamená „národní park“ a pyšní se titulem „nejstarší deštný prales na světě“, jehož stáří se odhaduje na 130 milionů let. My jsme si udělali krátký výlet do tohoto parku, strávili jsme zde dvě noci a snažili se lehce nasát jeho údajnou prehistorii.

 

Vyjížděli jsme z Kuala Lumpur, kde jsme chytli ranní minibus, který nás dovezl do města Jerantut. Zde jsme nasedli na autobus (ten mimo jiné vypadal, že nikam nedojede, protože v něm podivně rachtalo a kopce vyjížděl horko těžko se zařazenou jedničkou), který nás hodil do přístavu Kuala Retang, odkud jsme dále pokračovali lodičkou proti proudu do naší cílové destinace Kuala Tahan. Cesta po řece Sungai Tembeling trvala asi dvě a půl hodiny a byla příjemná na kochání.

 

Plavba po řece Tembeling

Stezka v korunách stromů pro odvážlivce bez závratí


Při vstupu do národního parku je samozřejmostí zaplatit symbolický poplatek 1 MYR včetně 5 MYR za každý fotoaparát. Místní se vás pak snaží vystrašit tím, když vám řeknou, že pakliže vás na území národního parku nachytají bez vstupenky, nebo při focení bez zaplacení poplatku, tak že dostanete pokutu ve výši 10 000 MYR. Upřímně řečeno, na žádnou policejní kontrolu v džungli jsme ale nenarazili. 😊

 

Jelikož jsme neměli moc času a ani dostatek peněz na zaplacení si průvodce, sami jsme se vydali jeden den objevovat krásy místní džungle. Jako všichni turisté jsme absolvovali canopy walk (stezka v korunách stromů), dále pokračovali přes vrchol Bukit Teresek a poté se vrátili zpět podél řeky Tahan, čili jsme vlastně udělali takový devíti kilometrový okruh. Většina trasy byla lemována vyvýšeným chodníkem, takže pravého plazení se v džungli jsme si moc neužili. Po cestě jsme kromě davů turistů potkali pouze jednoho nebojácného makaka.

 

Naši spolucestovatelé Anče s Jardou si vykračují po chodníčku

A co na to pan Makak? Evidentně takovýhle bělochy ještě neviděl


Po výletu jsme samozřejmě museli doplnit energii a tak jsme zapadli do jedné z mnoha místních plovoucích restaurací. Bohužel, zde se nám nevyplatilo se držet pravidla, že v restauraci, kde je nejvíce lidí, bude i nejlepší dlabanec. Místní specialita rybí satay chutnalo spíše jako maršmeloun politý rybí omáčkou a kuřecí satay připomínalo vzhledově i chuťově spíše připálený uhlík na špejli. Tak jsme se šli dorazit do vedlejší restaurace na naše oblíbené zeleninové kari.

 

Kuala Tahan je sympatická vesnička a dobrý výchozí bod na soutoku řek Tembeling a Tahan. Ve zdejší nabídce je spousta výletů a aktivit, jako cesty do džungle, k vodopádům, do jeskynní, nebo do vesnice místních domorodců. Asi bychom museli v Taman Negara strávit více času a jít více do nitra této prastaré džungle, ale jinak nás toto místo tolik neuchvátilo. Taman Negara je až moc přístupný pro každého turistu. A možná taky my už jsme trochu zhýčkáni Indonésií a jejími odlišnými džunglemi a menším množstvím turistů.

2 Responses

 1. Jarda & Anče
  | Odpovědět

  První spolucestovatelský počin s Jíťou a Honzou. Za nás musíme říct, že kdybychom byli v Taman Negara sami, asi bychom se tam nudili. Nicméně ve čtyřech se to lépe táhne a proto se nám tam ve finále líbilo. Výše zmíněný fakt, že je toto místo až příliš turistické dokládá skutečnost, že tady jsme poprvé na naší cestě (z Thajska na Sumatru a až potom do Malajsie) spatřili na vlastní oči „kufříčkáře“, tedy cestovatele s kufrem na kolečkách. Kdo proboha jede do deštného pralesa s kufrem (v tomto případě se setem tří gargantuovských kufrů) ?! Občas je patrné, že Darwinova teorie přírodního výběru se ukazuje jako pravdivá 🙂
  Takže, těšíme se na další výživný článek, jehož budeme určitě nedílnou součástí (a pokud ne, tak uvidíte!! 🙂 )
  Mějte se krásně a nezapomeňte, že vám neustále závidíme 🙂

  • red
   | Odpovědět

   My bychom se taky nudili, být tam sami. Díky za příjemné chvíle. Příště ale bereme kufříky, nejlépe růžové, modrá už je out, jinak už mezi turisty v džungli nezapadneme! Módní policie v pralese je nekompromisní! 😀 A nebojte, jste součástí našeho dalšího pojednání. 😉

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.