Na nový rok v Sa Pě

with Žádné komentáře

Téměř každý, kdo navštíví sever Vietnamu, zajede na pár dní do Sa Py. Jedná se o malé městečko v západních horách, kousek od čínských hranic. Je známé nejen díky krásným výhledům na okolní hory a údolí, ale také díky velkému počtu různorodých minorit (kmenů), které obývají zdejší oblast.

 

Vietnam je budhistická země, tudíž „svůj“ nový lunární rok slavili letos až 16. února. Tomuto svátku říkají Tet a je těžké říct, jak dlouho trvá. Minimálně tak 10 dní téměř nic nefunguje a vše je zavřené, ale dá se říct, že celý únor byl těmito svátky výrazně poznamenán. Třeba v restauracích se na Tet vymlouvají ještě na začátku března. 😊 My jsme se rozhodli tyto svátky přečkat právě v Sa Pě. Přijeli jsme sem za velice nepříjemného počasí 14. února. Byla taková mlha a zima, že Honzovi po cestě namrzly vousy. 😊. Překvapení pro nás bylo, že jsme nepotkali téměř ani nohu (ani turistickou, ani místní). To jsme nečekali. Každopádně to bylo velice příjemné! Moc dlouho to ale netrvalo, již 18. února už jsme zakopávali o tisíce lidí a vypadalo to tu jak na Václaváku na Silvestra! Každopádně i to mělo své kouzlo, jelikož všichni místní byli oblečeni do svých tradičních krojů a oslavovali příchod Nového roku. Samotný Nový rok slaví jen v kruhu rodinném, tudíž zúčastnit se těchto oslav je téměř nemožné. Rozhodně se ale nejedná o bujaré oslavy příchodu nového roku jako u nás.

 

Když se nám vyčasilo, tak se naskýtaly koukatelné výhledy

Na oslavu nového roku Tet je třeba se pořádně vymódit, i ti nejmenší musí 🙂


V oblasti Sapy žije zhruba dvacet minorit, z toho nejvíce lidí se hlásí k Hmongům a k minoritě Tay a Dao. Dále se například Hmongové dělí do dalších podminorit (Black Hmong, Flower Hmong atd.) Odlišit je od sebe můžete asi jen podle oblečení (např. Black Hmong nosí do černa zbarvené a barevně vyšívané oděvy, Red Dao zase poznáte podle jejich červených šátků na hlavě, Taye zase poznáte podle bílé košile a barevných kalhot). Každá minorita má svůj vlastní jazyk, ale jak nám bylo řečeno, prý si jakžtakž rozumí. Ačkoliv existuje obecný jazyk vietnamština, spousta lidí, převážně v zapadlých oblastí, tímto jazykem ani mluvit neumí.

 

A jakým přírodním superlativem se může Sa Pa pochlubit? Nejvyšší horou Indočíny Fansipan (3143 m n m.), na kterou se od roku 2016 můžete nechat vyvézt lanovkou. My jsme uvažovali, že bychom si dali třídenní trek vedoucí na vrchol a zpět, ale nakonec jsme se rozhodli, že si energii schováme na jinačí trek, protože to musí být pěkný výšlap a nahoře by nás pak štvaly pohledy nafintěných turistů v teniskách a lodičkách. Lanovka je supermoderní a je zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší lanovka bez mezistanice zavěšená na třech lanech. Stojí v přepočtu 650 Kč/os., tedy více jak náš denní rozpočet, ale i tak jsme se rozhodli se sem podívat na první den nového lunárního roku psa (17.února). Kabinku asi pro 30 osob jsme měli sami pro sebe! Lanovka vás vyveze cca 100 m pod vrchol a došplhat se na něj taky není sranda. Jako na většině míst v Asii, i zde milují schody. Neznamená to ale, že vám vede přímá cesta nahoru, ale jdete nahoru – dolů – nahoru – dolů. Tudíž je to trek sám o sobě. 😉 Pokud máte to štěstí a máte krásné počasí, výhledy do okolí jsou opravdu skvostné!

 

Těsně pod vrcholem Fansipanu

Hory a terasovitá políčka – dominanty Sa Py


V okolí Sapy je spousta možností, co dělat. V prvé řadě se dá trekovat. Můžete navštívit místní muzeum, vyšplhat se do resortu Ram Rong, který je spíše botanickou zahradou než ubytovacím zařízením. Dále je zde nespočet vodopádů (Silver waterfalls, Love waterfall apod.). Můžete si půjčit motorku a jen tak si brouzdat po okolí a kochat se krásnými výhledy (třeba Tram Ton Pass). Jen sem tam pozor na silnice. Třeba hlavní cesta ze Sa Py směrem na vesnici Ta Van představuje spíše rozbombardovanou polňačku.

 

Asi nejnavštěvovanější jsou zdejší vesnice jako Lao Chai, Ta Van, Ma Cha, Ta Phin, Cat Cat. Můžete zde vidět, jak místní bydlí, co nosí na sobě, i si koupit suvenýr. No, koupit si něco na památku je téměř nezbytné. Na každého turistu zde vyjdou dvě místní paní, oblečené v tradičních krojích, které vám dělají v uvozovkách průvodce (lehce se domluví), aniž byste o to stáli, či o tom věděli, a poté se vám snaží prodat cokoliv z jejich téměř bezedného košíku produktů. Jsou to milé paní a někdy je téměř nemožné jim říct „ne“ (nebo oni ho spíše neslyší😊). Proto jsme i poté zvolili jiný způsob prozkoumávání místních vesnic a jezdili jsme na motorce, abychom případně mohli těmto pouličním prodavačkám ujet. 😀

 

Vesnice Cat Cat

Příslušnice kmene Red Dao (teda kromě té uprostřed…)


Oblast Sa Py je opravdu krásná a můžete tu strávit týden a nebudete se nudit. Výhledy na místní kopce a rýžová políčka vás neomrzí. Bohužel už se ale z toho stává hodně turistické středisko (hotel za hotelem, tradiční jídlo v restauraci aby člověk pohledal, a přátelskost a vstřícnost místních už také lehce opadává). Ačkoliv jsou místa, kde se nám líbilo více, i přesto Sapa zůstává na „must see“ listu!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.