Melaka – mozaika postkolonialismu a globalizace

with Žádné komentáře

Naší další zastávkou bylo město Melaka, které se pyšní titulem spadajícím pod UNESCO. Jinými slovy, záruka kvality zážitku zaručena. Při prvním seznámení nás město překvapilo svou barevností a ruchem. Za okénky Uberu, který nás odvážel z hlavního autobusového nádraží přes centrum do našeho ubytování, jsme pozorovali mozaiku červených budov v koloniálním stylu mísící se s kýčovitě barevnými rikšami a mraky všudypřítomných japonských/ čínských/korejských turistů.

 

Town Square
Typická koloniální architektura u Town Square

Drožka
Barvami i hudbou hrající rikša


Město samo o sobě má pestrou minulost, která se výrazně započala ve 14. století, kdy zde vyrostl bohatě obchodující sultanát. Dále město zažilo kolonizaci Portugalců, Holanďanů a i Britů, což se mimo jiné odráží v koloniální architektuře budov v centru města. Obecně se pak dá říct, že centrum Melaky působí globálním dojmem, jednotlivé světy se zde na jednom místě prolínají. Budhistický chrám, mešita a kostel téměř vedle sebe, množství galeriíí a muzeí či britský pub jsou toho důkazem.

 

U Sungai Melaka
Detail stolu v Reggae Baru

U Sungai Melaka
Večerní nábřeží Sungai Melaka


Všudypřítomná portugalská pevnost, respektive její nepatrné zbytky, prolínají valnou část centra města, v rámci jeho exkurze jsme navštívili i muzeum v lodi Flor de la Mar, které hezky pojednávalo o historii města a oblasti. Ze sakrálních staveb jsme navštívili budhistický chrám Cheng Hoon Teng Temple, mešitu Masjid Kampung Kling, kostel Church of St. Francis Xavier a ruinu St. Paul’s Church (odkud je zajímavý pohled na město). Uvolněnost místní atmosféry dokládá třeba fakt, že po jedné návštěvě měšity nás místní správkyně nabádala, ať se jdeme podívat ještě jednou, nebo třeba správce budhistického chrámu se s námi fotil s tím, že chce udělat multikulturní album pro propagaci chrámu…nejspíš 🙂 Dále jsme se poflakovali po čtvrti Chinatown (což je de facto centrum města) a podél kanálu Sungai Melaka. Samozřejmě jsme neodolali a poseděli v několika příjemných barech (např. rastafariánský bar u vody, Geographer Cafe, Sid’s Pub).

 

Maritime Museum
Muzeum historie Melaky Maritime Museum

Chinatown
Nábřeží Chinatown


Celkově vzato, Melaka je město, které si jde za svým cílem. Možná proto je na seznamu UNESCO. Bohatá historie proměněná do solidně šlapajícího mechanismu turistiky evidentně přináší své ovoce. Můžete trávit hodiny v galeriích, restauracích, projížďkami ve člunech po kanálu, nakupováním atd. My jsme zde strávili dva dny a během této chvíle jsme si docela slušně odpočinuli, i se vyžili ve víru ruchu velkoměsta. Příště nás čeká další neznámá destinace – Sumatra.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.