Toulky po Langkawi

with 2 komentáře

Langkawi je malebný malajský ostrov u hranic Malajsie a Thajska. Jsme tu v mimosezoně, pomalu zde začínají silné intenzivní deště. Průměrná denní teplota se pohybuje okolo 30 stupňů. Platí se zde malajským ringitem (cca 5,6 CZK za 1 MYR).

 

Jelikož náš rozpočet neumožňuje bydlet v pětihvězdičkových hotelech (což ani nechceme), ubytovali jsme se v oblasti Pantai Tengah v malých roztomilých stanech T- Garden, které se nachází uvnitř voliéry. Mezi naše sousedy se řadí především nespočet ptáků, králíci, šneci, ještěrky, žáby, nespočet komárů (ti jsou všudypřítomní a sají o sto šest) a Indian mouse deer (malá zakrslá srnka). I přesto je v noci klid.

 

Strelície
Hojně se vyskytující strelície

Severně od Pantai Cenang
Pláž poblíž Pantai Cenang


První den po příletu jsme zvolili lehce odpočinkový, abychom se aklimatizovali. Já navíc byla nemocná, takže to opravdu přišlo vhod. Vydali jsme se na blízkou pláž. Honza se cítil docela dobře, tak se radši nechal žahnout medúzou, aby si mohl taky na něco stěžovat. :)….Naštěstí nebyl sám. Žije, tak to nebyla čtyrhranka. 😀 Odpoledne jsme vyrazili do Underwater Worldu poznat ten druhý odvrácený svět.

 

Bunny
Králíček okusující zeleň v T Star Cottage

Ježovka
Ježovka


Další den jsme si chtěli půjčit motorku a vyrazit poznávat krásy Langkawi. Bohužel jsme měli trošku problém si jí půjčit. Půjčovny nechtěli půjčovat motorku někomu, kdo ji ještě neřídil, ačkoliv na ní má řidičák. Naštěstí jsme narazili na týpky, kteří to byli ochotni skousnout, dali Honzovi minutovou lekci řízení a už jsme jeli (půjčení motorky i s pojištěním nás vyšlo cca 160 Kč/den). Jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli začít naší cestu na Langkawi byl, že doprava je zde typicky asijská, ale ne tak frekventovaná, tudíž ideální na učení se na motorce. Až na pár výmolů je zde doprava opravdu v pohodě. Vyrazili jsme tedy rovnou do Kuahu, hlavního města ostrova. Nic moc zajímavého (kromě velkého orla, který symbolizuje název ostrova) zde ale není.

 

Kuah
Přístav v hlavním městě Kuahu

Orel červenohnědý
Symbol Langkawi (orel červenohnědý)


Ve středu jsme vyrazili do Mardi Agrotechnology Parku (velkého ovocného parku). Součástí prohlídky byla i ochutnávka místního ovoce (krom již známého ovoce jsme ochutnali papayu, guave a karambolu (starfruit), poslední dvě dosti chutově specifická). Došlo i na focení s Honzou alias Jackem (žakie, jakcfruit). 😀 Bohužel odpoledne nám začalo velice intenzivně pršet, tudíž cesta domů byla opravdu adventure. Dá se říci, že jsme spíše na motorce pluli. 🙂

 

Jackfruit + Jack's girlfriend
Jackfruit + Jack’s girlfriend

Mardi Agrotechnology Complex - Guava
Guava (v Mardi Agrotechnology Complex)


Ve čtvrtek jsme se vydali na turisticky asi nejvíce navštěvovanou atrakci, kterou je Skycab, neboli lanovka na horu Machincang. Součástí lístku byl nejenom výjezd lanovkou nahoru, ale rovněž vstup do zábavních komplexů Sky Rex (taková imitace Jurského parku), Sky Dome (nevíme, nebyli jsme) a 3D art (turisty velice oblíbená atrakce, člověk si připadal jak ve světě obrázků a iluzí). Zde je opravdu vidět, že čím blbější nápad, tím větší je o to zájem – atrakce absolutně nesouvisející s místem, poměrně nezáživné, ale drahé, a je tu plno lidí (v přírodě nikdo) – věc k zamyšlení. Poté co jsme opustili tento turistický mumraj, zavítali jsme k nedalekému a méně rušnému Seven Wells Waterfall, kde jsme se příjemně svlažili.

 

Skycab
Skycab Panorama

Sky 3D art
Sky 3D art


Pátek byl symbolem převážně projíždění celého ostrova. Navštívili jsme jen neplacené atrakce, tedy pláže Black Sand Beach (existuje spousta jiných krásnějších pláží a rozhodně s lepším výhledem) nebo Tanjung Rhu Beach (pěkná), centrum tradičních výrobků (Langkawi Craft Complex) a jiná zákoutí ostrova. Výjezd na vrchol kopce Gunung Raya rozhodně stál zato. Velice příjemný den téměř bez lidí.

 

Tanjung Rhu Beach
Pláž Tanjung Rhu Beach

The Els Club Teluk Datai
Golfové hřiště The Els Club Teluk Datai


V sobotu jsme se rozhodli, že půjdeme na trail od Seven Wells na Machinchang peak (cca 8,5 km; 680 m převýšení, dobra trvání 5 hodin). Musím říct, že jsme si docela hrábli na dno. Cesta začíná zlehka, mírně do kopce džunglí, ovšem druhá část už je o dost náročnější. Cesta šplhá strmě do kopce, který bez přítomnosti lan často není možné zdolat. Kameny jsou mokré, bahno všudypřítomné, vlhkost 90%. Za to výhled na okolí je spektakulární. Dokonce jsme byli výše, než pár dnů před tím lanovkou (skycab). Za celých 5 hodin jsme nikoho (kromě drobného hmyzu) nepotkali.

 

Výšlap na Machincang
Výšlap na Machincang

Vrchol Machincang
Vrchol Machincangu


Následující dva dny jsme už převážně odpočívali. Vychutnávali jsme si krásy ostrova trošku jinak. :)…Projeli jsme i východní pobřeží, ale nic moc zajímavého tam nebylo. Je to pravý opak Pantai Cenang – tedy místo, kde žijí a realizují se místní, naprosto neturistická oblast. Ale i to má svůj půvab. Vrátili jsme se na naši oblíbenou pláž, pozorovali jsme západy slunce, vychutnávali jsme si dobré jídlo v Cactus restaurant vedle našeho ubytování a snažili se vyhýbat silným srážkám a bouřkám (pozn. kam se hrabou naše bouřky na ty místní, člověk má pocit, že je zkáza světa).:)

 

Poznatky o Langkawi:

 • Místní obyvatelé jsou většinou přátelští.
 • Dá se smlouvat o ceně, zejména v půjčovnách motorek/aut a ubytováních.
 • Na jednu pozici je zaměstnaných 5 osob, tudíž „pracuje“ zde skoro každý. Pracovní nasazení se zde ale často nedá srovnávat.
 • Každý den se zametají hlavní ulice (myšleno před rezorty apod.) od jehličí, ale člověk popojede dál, nebo se dostane do postraní uličky, a je tu neuvěřitelný bordel a odpadky, které jsou každému jedno.
 • Většinu turistů zde dělají Arabové a Japonci a Čínani (nerozeznám je od sebe). Evropanů je tu pomálu. Klasických batůžkářů je zde jako šafránu.
 • Otevírací doba obchodů je zde záhodou. Ačkoliv ukazují, že otevírací doba je např. od 11 – 23, obchody se otevírají později, dle mého kolem 4 hodiny.
 • Medúzy jsou evil a neznají slitování.
 • Langkawi je opravdu levné!!!!!

2 Responses

 1. Tonda S.
  | Odpovědět

  Pěknej report 🙂 Honzu bych na fotkách skoro nepoznal 🙂

  Přeju ať se daří a rád se zase vrátím něco si přečíst 🙂

 2. Alice Tumova
  | Odpovědět

  No jupííí , vy si teda krasne uzivate 👍a taky moc krasne pisete, mam to misto pohadky na dobrou noc😃tak jen tak dal at muzeme byt trochu s vami !!! Piste fotte a hlavne si uzivejte a at je vam tam krasne ❤

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.