Kuching – kočičí město bez koček

with Žádné komentáře

Kuching v překladu znamená „kočičí město„. Nutno podotknout, že koček in natura jsme v tomto hlavním městě malajské provincie Sarawak moc neviděli a gigantická sádrová kočka při vstupu do kočičího muzea se nepočítá. Tak proč proboha takový název? Zlí jazykové uvádí několik dosti pochybných vysvětlení. Do místní historie se zapsal cestoval a první bílý rádža Sarawaku James Brook, který přišel s termínem „Cochin“, který v Britské Indii znamená přístav. Další variantou je, že se v okolí hojně pěstovalo ovoce podobné longanu a liči pocházejícího ze stromu zvaného „mata kucing„. Anebo se zde prostě tehdy podél řeky potulovalo mnoho koček. Kdo ví. Rozuzlení necháme na vás.

 

Pohled na město


Co v Kuchingu dělat? Pakliže chcete ušetřit, tak jednoznačnou volbou je návštěva místních muzeí, neboť jsou zadarmo. Sarawak State Museum včetně dvou přilehlých muzeí dá člověku decentně nahlédnout do historie Bornea, potažmo Sarawaku, i do původního života místních kmenů (Dayakové, Ibanové, Ulu) a jejich tradičních podlouhlých obydlí (rumah panjang, longhouse). Další volbou může být kočičí muzeum. Najdete zde tisíce koček zpodobněných všemi možnými i nemožnými způsoby. Místy jsou exponáty opravdu kýčovitě naaranžovány. To vše doprovázené poměrně záživnými a zajímavými průpovídkami, jak jinak než o kočkách.

 

Sarawak State Museum


Centrum města rozhodně stojí za denní i noční procházku, stejně tak sympatická je promenáda podél řeky Sarawak. Za 1 MYR se můžete nechat převozníkem dovést na druhý břeh, kde se nachází Astana (sídlo guvernéra Sarawaku – zajímavé ale nepřístupné), budova vládního shromáždění (hlavní dominanta města – také nepřístupná), zahrada s orchidejemi a pevnost Margherita, kde se nachází výstava zasvěcená stoleté historii vlády rodu Brooků (bílých rádžů Sarawaku).

 

Noční promenáda (vlevo vládní shromáždění)

Pevnost Margherita


Co se ubytování týká, variant je mnoho, vyzkoušené máme dvě, levnější hostel Quiik Cat za cca 200 Kč na noc (větrák, sdílená koupelna) a dražší Tune Hotel cca 400 Kč za noc (klimatizace, snídaně, wifi), obojí dostatečně odpovídající své cenové kategorii. Mezi místní delikatesy se zejména řadí kuře dělané na bambusu ayam pansuh, které seženete za 10 MYR (například v Aroma Cafe a Tribal Stove). Chutná opravdu zajímavě, máme podezření, že se nedělá na bambusu, ale na durianu. 😀

 

James Brook

Památný monument


Kuching rozhodně není klasické asijské město, spíše naopak – občas máte pocit, že jste zpět v moderním světě. Čisté, vzdušné a zelené město plné hotelů, restaurací, suvenýrů a atrakcí pro turisty, což je pravý opak toho, co jsme zažili na Sumatře. Též je ideálním místem pro dělání jednodenních výletů do okolí. Poblíž se nachází třeba Bako NP, Santubong NP, Kubah NP, přírodní rezervace Semenggoh, nebo tradiční podlouhlá obydlí místních kmenů v Annah Rais. O tom ale až příště.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.