Kainráci a Gili Islands – když je najdeš, není co řešit

with Žádné komentáře

Pokud se dostanete do oblasti Bali nebo Lomboku, každý průvodce vám řekne, že Gili Islands nesmíte minout. Opravdu jsou tak úžasné, jak se říká?

 

 Gili Islands jsou tři malé ostrůvky severozápadně od Lomboku, cca 20 minut lodí (15000 IDR/os.). Jsou známé převážně díky šnorchlování a potápění v této oblasti. Největší z ostrovů, Trawangan, se považuje za „párty ostrov“. I tak tedy vypadá – mraky turistů, pivo a drinky dostupné kdekoliv, restaurace a hotely rozprostřené po celém ostrově společně s obchody se suvenýry a cestovními kancelářemi, které vás například naučí potápět se, nebo vás vezmou jen na obhlídku podmořského světa se šnorchlovacím vybavením. My tu strávili jen jedno odpoledne, a to doslova jen válením se na pláži, popíjením piva a pojídáním nejlevnějších nudlí široko daleko.

 

Mořská hvězdice

Želvák nádherný


Druhý z ostrovů, Meno, je naopak považován za ostrov ideální na líbánky. Což také sedí. A Alča s Mildou tam vlastně na líbánkách byli. Třeba se taky jednoho dne dočkám. 😉 Jedná se o velice klidný ostrov s pláží kolem celého ostrova, pár restauracemi a dvěma/třemi obchody se suvenýry. Rozhodně je to příjemné místo na odpočinek a relax. Na Menu jsme strávili dvě noci. Ve srovnání s ostatními ostrůvky jsme si zde našli pěkné a poměrně „levné“ ubytování Sari Laut Homestay. Co se jídla týče, docela jsme se tu rozšoupli a okusili zase další typická jídla jako nasi campur (všehochuť, jednotlivé kopečky rýže, zeleniny, masa, tofu), urap-urap (zeleninový salát s kokosem), nebo všudypřítomné bakso (vývar s nudlemi, kapustou a masovými koulemi), které nás uchvátilo nejen chutí, ale i cenou. 😊 Zde jsme si již zašnorchlovali. Někdo se nechal přírodně „tetovat“ na hruď místními ostrými korály, jiní zase prvně viděli volně plavající želvu v moři (domníváme se, že to byla kareta obrovská). Každopádně celý podmořský svět zde byl úchvatný, spoustu rybiček, někteří z nás dokonce viděli hada. Zda byl jedovatý nebo ne, můžeme jen polemizovat, ale Milda se ho radši neptal. 🙂 Každopádně za šnorchlování dostalo za nás Meno 5 hvězdiček.

 

Pláž na Gili Meno
Západ slunce nad Gili Trawangan

Romantika na líbánkovém ostrově


Na posledním nejmenším ostrově, Air, jsme strávili cca 5 hodin, ale stihli jsme během toho strašně moc vidět. Krom dalších tisíce druhů rybiček a korálů jsme opět viděli naše oblíbené karety obrovské (celkem 3!!!) Některé byly více přátelské, některé radši rychle zmizely, každopádně podívaná to byla opravdu obrovská! Rozhodně potápění zde je stále nezapomenutelným zážitkem! Ostrovy samy o sobě ale ničím moc zajímavé nejsou, kdyby neměly tak barevný a různorodý podmořský život, asi by se zde ten turistický ruch tak rychle nerozmohl.

 

Honba za želvákem

Podvodní meditace


Co ale hlavně pro nás udělalo ostrovy Gili nezapomenutelným (a v podstatě podstatnou část cesty po Lomboku), byla společnost, se kterou jsme sdíleli všechny slasti (strasti nebyly😊). Jak bylo řečeno, potkali jsme Alču s Mildou v Senggigi, slovo dalo slovo a už jsme u typického místního alkoholu jménem arak vymýšleli plány na další dny. Každý večer se zasedlo a dopíjeli se zásoby araku. A věřte, že na tento mok nikdo z nás jen tak nezapomene a taky BOHUŽEL moc rychle nemizí. Jo jo, aráček, voněl sice jako žumpa, ale psal teda neskutečně. 😀 A jelikož ho Alča s Mildou dotáhli z jedné balinéské svatby, tak v něm ani nebylo moc metanolu. A taky byste se divili, kolik srandy se dá zažít u bookování ubytování, nebo popisování vůně araku! Jak se říká, ve čtyřech se to lépe táhne!!

 

Milda s Alčou, šnorchlovací komandoDOPORUČENÍ:

  • Lodě (public ferry) z pevniny a zpět na pevninu nemají pevný jízdní řád, odjíždí vždy, když se jedna naplní cca 40 pasažéry. Pokud přijedete do přístavu na Lomboku později odpoledne, může se stát, že se ten den už na ostrovy nedostanete. V tomto případě můžete zkusit dražší speed boat.
  • Ačkoliv cesta na/z Gili Island je docela levná (15000 IDR/os., mezi jednotlivými ostrovy si to zase nadsadili a zaplatíte dvakrát více, tzn. například z Trawanganu na Meno to stojí 35000 IDR/os.).
  • Při špatném počasí se může stát, že lodě nepojedou. Vlny v okolí jsou dosti časté, tudíž mějte radši časovou rezervu.
  • Platí to minimálně pro celý Lombok – pokud se sem chystáte, vezměte si velkou zásobu opalovacích a po opalovacích krémů – zde jsou dosti drahé (př. 100 ml za 150000 IDR).
  • Dejte si mie goreng anebo místní kuře v lombockém přístavu v Pemenangu u infocentra – rozhodně to stojí za to!

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.