„Folk for people“ po malajsku

with Žádné komentáře

Léto neodmyslitelně patří hudebním festivalům. A nám se na Borneu podařilo jeden navštívit. Až vám prozradíme jeho název, možná si budete myslet, že vás jen taháme za nos a že jsme zase jen byli v nějakém deštném pralese, ale je to jen napůl pravda. Název zní Rainforest World Music Festival a koná se v Sarawak Cultural Village (zhruba 35 km od Kuchingu), která se nachází na poloostrůvku Santubong, hned vedle stejnojmenného NP. Jedná se o alternativní folkový festival, který letos oslavil 20. výročí. Lokální a zahraniční kapely zde představují svou tradiční hudbu a rovněž specifické hudební nástroje, takže repertoár je velmi zajímavý a pestrý.

 

Hlavní stage


My zde strávili celý jeden den a navštívili mnoho performancí. Korejskou skupinu Pareaso, která představila tradiční folk a hudební nástroj kajagum (podobá se citeře), velškého srandistu Huw Williamse, který nás pobavil a zastepoval, malajskou skupinu Lan E Tuyang, která představila tradiční rytmy Sarawaku a hudební nástroj sapeh (podobá se loutně), finskou elektro-folkovou skupinu Okra playground, která publikum doslova uchvátila svým vystoupením a hrou na kantele, maďarskou skupinu Romengo, produkující tradiční cikánskou muziku v novém pojetí, a jihoafrickou skupinu Abawuki, která představila bujaré jazzově-tradiční rytmy za doprovodu tradičních bubnů a nástroje mbira (původem ze Zimbabwe).

 

Korejské představení

 

Za jednodenní lístek jsme zaplatili 700 Kč a rozhodně to stálo za to. Areál s tradičními podlouhlými obydlími místních kmenů, situovaný hezky v přírodě s výhledem na okolní zelené kopce, žádné fronty, stánky s tradičními výrobky a výborným asijským jídlem na každém rohu, bezpečnost zajištěna větším množstvím policistů (jinými slovy organizace na jedničku!). Takže vřele můžeme doporučit, jestli máte rádi světovou hudební všehochuť. Jak se říká, za málo peněz, hodně muziky. 😀

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.