Cameron Highlands – jet či nejet?

with Žádné komentáře

Při blížším seznámení se s cestovatelskými průvodci a jejich nejžhavějšími tipy na to, kam vyrazit v Malajsii, Cameron Highlands bude určitě jedním z nich. Lákadlo v podobě zdejšího příjemného a chladného podnebí, vidiny klidného posezení u čaje s výhledem na nedaleké plantáže, nebo návštěvy jiných všelijakých atrakcí, poskytují turistickému konzumu velice živnou půdu. Z celkového množství atrakcí jsme absolvovali pouze čajové plantáže, motýlí farmu, lokální muzeum, kaktusový veleobchod, místní trhy a samozřejmě čajový dýchánek s výhledem na plantáže. O turistických zážitkách a dobrodružstvích jsme již psali v minulém příspěvku.

 

Bharat Tea Plantation
Bharat Tea Plantation

Boh Tea Plantation
Boh Tea Plantation


Naše cesta nás zavedla do Butterfly garden, kterou nám doporučila jedna místní botanička, že se jí tam moc líbilo. Měla pravdu, taková malá zoologická a dendrologická zahrada v jednom a za poměrně dobrou cenu. Zároveň jsme navštívili snad asi jediné místní muzeum Time Tunnel věnující se převážně této oblasti. Bylo zajímavé, občas i poučné, i když už na konci se to trošku ubíralo zvláštním mišmaš směrem – měli zde například staré obaly od zubních past Colgate nebo Signal, nebo staré badmintonové míčky a raketu (něco pro Honzu), nebo různé plechovky a sklenice od nápojů. V jedné části muzea hrála hudba z klasických amerických filmů a seriálů (znělka z Policejní akademie, Akta X, nebo Magnuma). Člověk by zde spíše čekal nějakou tradiční a místní hudbu, ale něco na té směsici historie a chaosu přece jen bylo. 🙂

 

Time Tunnel Museum
Time Tunnel Museum

Time Tunnel Museum
Badmintonová nostalgie


Celá tato turistická oblast spolehá na to, že ať se sem člověk dostane jakkoliv, utratí zde co nejvíce peněz. To se týká například dopravy. Jak již bylo zmíněno v článku předem, místní doprava zde moc nefunguje. Sice se sem z různých koutů Malajsie dostanete docela v pohodě, ale tím to končí. Pokud se chcete dostat do vedlejší vesnice a například jít tam odtud trek nebo jít do tamějšího muzea, nemáte moc možnsotí, jak se tam dostat. Spoléhá se na to, že se zúčastníte z jednoho z nabízených zájezdů (cca 600 Kč a více na jednu osobu). Prostě vás klasicky ráno naberou minivanem u hotelu, odvezou na zajímavá místa, která jste si zaplatili, a možná vám i k tomu něco zajímavého řeknou. Můžete si zde půjčit auto (drahé a údajně jsou zde pouze nelicencované půjčovny, ale to jsme nezjišťovali), nebo motorku, ale jak již bylo řečeno, je to třikrát dražší než na jiných místech v Malajsii. Uber zde vůbec neexistuje. Tudíž jediná možnost (pokud nechcete nachodit 30 km po jediné hlavní silnici) jsou taxíky. Ti si ale samozřejmě za to nechají zaplatit. Na nejfrekventovanějších trasách mají pevně dané sazby, ale pokud jedete i třeba jen o 100 m dál, zaplatíte si třeba o několik desítek korun víc. Pěšky po hlavní silnici jsme šli dvakrát, cca 15 km a věřte, že to bohatě stačí!

 

Motýlí farma
Jeden z mnoha motýlů v Butterfly Farm

Cactus Point
Obří prodejna kaktusů Cactus Valley


Existuje velký rozdíl v množství turistů mezi týdnem a víkendem! Zatímco o víkendu jsou zácpy na každém kroku a v každou hodinu, chodníky plné lidí a atrakce přeplněné (v džugnli stále skoro nikdo), přes týden je tu mrtvo. Ulice prázdné, turistů pomálu, převážně spíše baťůžkáři, kteří se ale hrnou opět více do džungle, než do zprofanovaných atrakcí. Je to ale trošku paradox, že tato oblast je převážně známá díky svým čajovým plantážím, ty ale zabírají nepatrnou část místní krajiny. Ve srovnání například s jahodovými farmami, které jsou v této oblasti také dosti rozšířené, se jedná rozhodně o menší část. Ale abychom Cameron Highlands pouze nehanili – samozřejmě tu jsou i místa, která vám svou krásou vyrazí dech. Rozhodně nelze opět opomenout milé a přátelské chování místních obyvatel. Ačkoliv z nám neznámého důvodu je tu poměrně velké množství (h)Indů, kteří jsou spíše dosti uzavření a oplývají velice špatným anglickým akcentem.

 

Tanah Rata
Výhled na zástavbu Tanah Rata

Strawberry Plantations
Skleníky na Strawberry Plantations


Na to, jak jsme se sem těšili, tak nás tato oblast spíše zklamala. Cameron Highland je de facto víkendová destinace, v sobotu všichni hurá na celodenní výlet s jednou z místních turistických společností a v neděli objíždět čajové plantáže. Cestovatel, který není v Cameron Highlands poprvé, vidí patrné rozdíly v nekontrolovaném rozvoji zdejší lokality. Přibylo zde množství rekreačních rezortů tyčících se do nezměrné výše nad úroveň hor a na úkor zelené krajiny. Zvýšil se samozřejmě i počet turistů, který zapříčinil, že cena nabídky služeb šla nahoru. Nemluvě o tom, že celou vysočinu protíná pouze jedna hlavní silnice, což znamená, že si o víkendech třeba i několik hodin postojíte v dopravní koloně. A to se asi nikomu, kdo míří na tuto zelenou vysočinu za krásnou krajinou (Green Bowl of Malaysia, jak se zdejší oblasti občas říká), nechce. 🙁

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.